Nem született hatalmas meglepetés az idei foci-vb-n, s bár a torna előtt legnagyobb favoritként kikiáltott Brazília nincs a döntőben, a második legesélyesebb Argentína, valamint a harmadik Franciaország egymás ellen vív harcot a végső trófeáért a katari világbajnokság vasárnapi döntőjén, 16 órai kezdettel.

Hogy ki lesz a győztes azt nagyon nehéz akár még megtippelni is, nyilván mindkét csapatnak megvan a maga szurkolótábora aki szeretné kedvenceit látni amint magasba emelik a trófeát, előbb viszont e cikkben megpróbálunk összegyűjteni minden féle hasznos információt ami az idei döntővel kapcsolatos. A cikk folyamatosan frissül, kiegészül, szóval nem árt többször átolvasgatni, hátha találsz számodra fontos infót, érdekességet.

Hol rendezik a döntőt?

Az idei világbajnokság fináléját a 88,966 férőhelyes Lusail Iconic Stadium-ban rendezik.

Dátum Hazai Eredmény / Óra Vendég Helyszín TV

Milyen mérkőzéseket rendeztek eddig a döntő helyszínén?

A vb-döntős Argentína már otthon érezheti magát a Lusail-i stadionban, ugyanis ez lesz az ötödik szereplésük ezen a pályán. Itt szenvedték el az első csoportkörös vereségüket Szaúd-Arábiától, valamint itt győzték le egyebek közt a holland, majd a horvát válogatottat is. A franciák viszont ezen a tornán még egyszer sem játszottak itt.

Franciaország M4

Ki lesz a játékvezető a foci-vb döntőjén?

A lengyel Szymon Marciniak lesz az idei világbajnokság döntőjének a játékvezetője.  Bíráskodott a francia – dán összecsapáson (3 sárga lapot osztott ki), valamint az argentin – ausztrál nyolcaddöntőn (2 sárga lap) is. Egyébként ő az első lengyel bíró, aki hasonló kaliberű mérkőzést vezethet. A partjelző Pawel Sokolnicki, valamint Tomasz Listkiewicz lesz.

A 41 éves Marciniak a 2016-os Európa-bajnokságon 3 mérkőzésen bíráskodott, ahol nem szerénykedett sárga lapok terén.

A negyedik (csere) játékvezető a marokkói Ismail Elfath lesz.

Hol lehet követni a finálét?

A 2022-es labdarúgó-világbajnokság döntőjét az M4 Sport csatorna közvetíti. Ez követhető online is a mediaklikk.hu oldalon (szükséges a magyar IP!).

Ki a favorit a torna utolsó meccsén?

Teljesen kiegyenlített mérkőzésre számíthatunk, s ezt mutatja a fogadóirodák kínálata is. Az Unibet irodánál például 2.90-es szorzón fogadhatunk Argentína rendes játékidős sikerére, 2.88-ért Franciaországéra, míg a döntetlent 3.00-ért ajánlják. Az argentinok végső sikerére 1.93-as szorzót kínálnak, a franciákra 1.87-et. A nyereményszorzók alapján az 1-1-es rendes játékidős a legvalószínűbb (5.60).

Kik alkotják Argentína keretét?

Az eddigi 6 mérkőzésen Lionel Messi, Nicolás Otamendi, valamint a kapus Emiliano Martínez az a személy aki végig pályán volt. Az alábbiakban látható, hogy a cserekapusokon kívül mindenki kapott egy kis lehetőséget ezen a vb-n a szereplésre, legyen szó akár 5 percről is (pl. Ángel Correa esetére gondolván).

Kik alkotják Franciaország keretét?

A franciáknál a dél-amerikaiakkal ellentétben még egy cserekapus is szerepet kapott, igaz erre a tét nélküli Tunézia elleni utolsó csoportmeccsen került sor. A legtöbbet a Real Madrid középpályása, Aurélien Tchouaméni töltött a pályán (501 perc), őt követi Kylian Mbappé (478′), valamint Antoine Griezmann (467′).

Érdekesség még a franciák keretét böngészvén, hogy megtaláljuk a listán az idei aranylabdás Karim Benzemát is, aki utolsó perces combsérülés miatt kényszerült kihagyni a torna eddigi részét, DE akár még ő is ott lehet a vasárnapi finálén, mivel helyette nem hívott be új játékost a francia vezetőedzője, Didier Deschamps.

Randal Kolo Muani 1 0 2 0 0 0 4 5 - 182'

Melyik játékosra nem számíthatnak a döntőn a trénerek?

(utolsó frissítés: december 16., 19:30CET)

Argentína

Papu Gomez (bokasérülés)

Franciaország

Lucas Hernandez (térdsérülés)

Az utóbbi periódusban több francia válogatott labdarúgó is betegséggel küzdött. A csapatorvosok szerint egy sima hűlésről van szó. Adrien Rabiot és Dayot Upamecano pénteken már a csapattal edzett, Kingsley Coman viszont nem, és a tünetek jelentkeztek Raphael Varane, valamint Ibrahima Konate-nál is.

A pénteki edzést kihagyta Aurelien Tchouameni, aki a francia szövetség szerint csípősérüléssel-, és Theo Hernandez, aki térdsérüléssel küzd, miután ütközött a marokkói Sofiane Boufal-val.

A pénteki sajtótájékoztatón a sérültek a fő témát képezték, Ousmane Dembele pedig a kérdésekre viccesen azt válaszolta, hogy adott nekik egy-egy forró teát, mézzel, és most már jobban vannak.

Egy másik fő kérdés: Karim Benzema. A Real Madrid csatára combsérülés miatt a torna kezdete előtt távozott a csapattól, viszont helyette nem hívtak más játékost. Úgy néz ki, hogy az idei aranylabdás már jobban van, ugyanis péntek reggel egy barátságos mérkőzésen szerepelt a Real Madrid a Leganes ellen. Sokan látnák a csapatban, így kérdés ha végül elutazik, vagy sem. Ha mégsem utazik el, akkor is egy francia végső siker esetén érmet szerez, mivel kerettagként szerepelt végig, még ha fizikailag nem is volt jelen.

2.29 1 4.71 5.29 9.71 1.14

Útmutatók: LM – lejátszott mérkőzések, RG – rúgott gólok száma, RG1 – rúgott gólok száma első félidőben, LÖV – kapura lövések száma, SZ – szögletek száma, FC – elkövetett szabálytalanságok száma, SL – sárga lapok száma, PL – piros lapok száma

M4

Melyek Franciaország 2022-es vb eredményei?

M4

Mi volt eddig Argentína – Franciaország egymás elleni teljesítménye?

Eddig 5 alkalommal találkozott a két ország válogatottja, s a mérleg Argentína irányába billen, 4-1-es aránnyal. Világbajnokságon három alkalommal játszottak egymás ellen, ebből 2 argentin, 1 francia siker született. Utóbbi, ami egyébként az egyetlen francia siker az a 4 évvel ezelőtti vb-n történt, a nyolcaddöntőben. Gólzáporos és büntetőlapokban gazdag mérkőzésnek voltunk tanúi, ugyanis Franciaország rendes játékidőben 4-3-ra győzött, és a játékvezető nem kevesebb, mint 8 sárga lapot osztott ki (hármat a franciáknak, ötöt az argentinoknak). Link a beszámolóra.

• 2018.06.30.: Franciaország 4-3 Argentína (VB, nyolcaddöntő)
  • 2009.02.11.: Franciaország 0-2 Argentína (barátságos)
  • 2007.02.07.: Franciaország 0-1 Argentína (barátságos)
  • 1978.06.06.: Argentína 2-1 Franciaország (VB, csoportkör)
  • 1930.07.15.: Argentína 1-0 Franciaország (VB, csoportkör)

Melyek 2022-es világbajnokság eddigi mutatói?

• 163 gól született a tornán (meccsenként ez 2.63-as arányt jelent)
  • 18 játékosnak sikerült 2 gólt szereznie egy adott meccsen
  • egyetlen egy játékos szerzett a tornán mesterhármast (a portugál Goncalo Ramos)
  • 20 büntetőt ítéltek eddig a tornán
  • 14 gól született büntetőből
  • 2 öngól született
  • a torna leggyorsabb gólja: Alphonso Davies 2. perc, Horvátország ellen
  • leggyorsabb gól egy cserejátékos által: Marcus Rashford (1 percre becserélése után)
  • a torna legkésőbb született gólja rendes játékidőben (Mehdi Taremi 90+13. perc)
  • a torna legtöbb gólját szerző csapat(ok): Anglia, Franciaország (13 találat)
  • a torna legtöbb gólját kapta: Costa Rica (11 gól)
  • a torna legkevesebb gólját kapta: Tunézia (1 gól)
  • legtöbb gól egy mérkőzésen: 8 (Anglia 6-2 Irán)
  • legidősebb gólszerző: Pepe, Portugália (39 év, 283 nap)
  • legfiatalabb gólszerző: Gavi, Spanyolország (18 év, 109 nap)
  • mérkőzés legjobb játékosa: Lionel Messi (4 alkalommal), Kylian Mbappé (3 alkalommal)

Ki szerezheti a torna legtöbb gólját?

A döntő előtt két játékos rendelkezik az élen hasonló teljesítménnyel. Az argentin Lionel Messi, valamint a francia Kylian Mbappé is 5-5 találatnál tart. Érdemes azért odafigyelni a 4 gólosokra, ugyanis ott is kialakult egy argentin – francia párbaj, Julián Álvarez és Olivier Giroud között.

Ki adhatja a legtöbb gólpasszt a 2022-es tornán?

A döntő előtt négy játékos rendelkezik 3-3 gólpasszal, köztük az argentin Lionel Messi, valamint a francia Antoine Griezmann. A fináléban egyikük megnyerheti ezt a párharcot. A francia válogatottnál találunk 2 gólpasszos játékosokat is: Ousmane Dembélé, Théo Hernandez, Kylian Mbappé.

Mennyi jutalék jár a győztesnek és a döntősnek?

A 2022-es foci-világbajnokság győztese 42 millió dollárt fog bezsebelni. Négy évvel korábban az orosz vb-n a franciák 38 millió dollárt kaptak. A vesztes sem panaszkodhat, ugyanis 30 millió dollárral távozik a tornáról.

Melyek Messi rekordjai és miket dönthet meg?

Az argentin klasszis már rengeteg rekordot megdöntött karriere során, viszont döntőbeli szereplésével a mutatókon csak javíthat. Lássunk néhány érdekesebbet.

• Messi azon 6 játékos közé tartozik aki 5 világbajnoki tornát vett részt eddig. Rajta kívül ez még nekik sikerült: Antonio Carbajal, Lothar Matthaus, Rafa Marquez, Andres Guardado és Cristiano Ronaldo.
  • Lionel Messi és Lothar Matthaus szerepelt eddig a legtöbbször vb-meccsen (25 alkalom). Amennyiben az argentin pályára lép a vasárnapi döntőn, s nagy érvágás lenne ha nem lenne ott, akkor egyedüli rekorder lesz.
  • Messi 18 alkalommal viselte a csapatkapitányi szalagot, amivel rekorder, őt követi a mexikói Rafa Marquez (17), valamint honfitársa, Diego Maradona (16).
  • Az olasz Paolo Maldini játszotta eddig a legtöbb percet foci-vb-n (2217′), míg az argentin klasszis jelenleg 2194 percnél tart. A döntő első félidejében megdöntheti ezt a rekordot is.
  • Pelé és Messi adta eddig a legtöbb gólpasszt a foci-vb-n. Számszerűleg 6 alkalommal. A döntőn ez a mutató is Lionel irányába fordulhat.
  • Messi szerezte Argentína legtöbb góljait a foci-vb-n (11 találat). Őt követi Gabriel Batistuta (10), Diego Maradona (8), Guillermo Stabile (8).
  • Eddig 10 alkalommal lett ő a mérkőzés játékosa a világbajnoki szereplésein. A 2014-es brazil vb-n 4 alkalommal sikerült megszereznie, ugyanannyiszor, mint a holland Wesley Sneijdernek. A jelenlegi tornán is már 4 hasonló címnél tart, s egy remek döntőbeli szereplése által újabb rekordot döntene.
  • A német Miroslav Klose eddig 17 győzelmet aratott vb-n nemzeti válogatottjával, Messinek ez 16 alkalommal sikerült.

Mikor született a vb-döntő leggyorsabb találata?

1974-ben Hollandia és Nyugat-Németország játszotta a finálét, s a kezdő sípszót követően, a 88. másodpercben Johan Neeskens büntetőből szerezte meg a hollandoknak a vezetést. Ez volt egyébként az első 11-es világbajnoki döntőn. A másodikra nem kellett sokat várni, ugyanis 23 perccel később a németek kiegyenlítettek, majd meg is nyerték a trófeát.

Mikor volt az első döntő amelyen csak az egyik fél szerzett gólt?

Hihetetlen, de ez csak 1990-ben sikerült Nyugat-Németországnak. Az addigi 13 döntőn mindig mindkét fél hálója rezdült legalább egyszer, az Olaszországban rendezett vb-n viszont Bodo Ilgner kapuját nem tudták bevenni Argentína játékosai.

Két gólos hátrányból sikerült valakinek döntőt nyernie?

Ez a teljesítmény mai napig is csak egyetlen egy válogatottnak sikerült, és az ellenfél sajnos pont Magyarország volt. Az 1954-es számunkra szomorú döntőn Nyugat-Németország 3-2-re legyőzte a magyar válogatottat, miután Puskásék a 8. percben már 2-0-ra vezettek. Győzelmükkel a nyugat-németek Magyarország 30 meccses veretlenségi sorozatát szakították meg, amely rekordot utólag Argentína döntött meg 40 évre rá. Az 1954-es foci-vb-n egyébként Magyarország a csoportkörben 8-3-ra győzte le a nyugat- németeket, ezért is számított hatalmas nagy meglepetésnek a döntőbeli vereség.

A legtöbb gól egy vb-döntőn?

Mai napig is az 1958-as svédországi vb-finálén született a legtöbb gól. Brazília 5-2-re győzte le a házigazdákat. A dél-amerikaik csapatában ott volt Pelé, Vavá, valamint Mário Zagallo is.

Hány alkalommal volt szükség hosszabbításra finálén?

Eddig a 21 világbajnoki döntőből 7 alkalommal nem sikerült lezárni a mérkőzést rendes játékidőben, ebből viszont 4 a legutóbbi 30 évben. Amennyiben csak a legutóbbi 10 világbajnokságot vesszük figyelembe, akkor az arány 6-4 a rendes játékidőben eldőlő meccsek javára. Legutóbb 2014-ben a brazil világbajnokságon volt szükség hosszabbításra. Akkor a németek Mario Götze 113. percben született góljának köszönhetően legyőzték Argentínát a torna utolsó találkozóján.

Hány alkalommal nyert valaki világbajnokságot büntetőpárbaj által?

Ez eddig csak 2 alkalommal történt meg. 1994-ben Brazília az olasz válogatottat győzte le 11-sek által (brazil oldalon Marcio Santos hibázott, míg az olaszoknál Baresi, Massaro, valamint Roberto Baggio). Rá 12 évre, a 2006-os finálé után már az olaszok hagyták el a pályát nyertesként, miután büntetőpárbaj során legyőzték Franciaországot. Az olaszoknál senki sem hibázott, a franciáknál viszont egy játékos, David Trezeguet.

Valóban aranyból készül a győztesnek járó trófea?

A világbajnokságokon 1970-ig a nemzeti válogatottak a Jules Rimet-ről elnevezett trófeát nyerhették meg, mely az adott évben végleg Brazília tulajdonába került miután sikerült megnyerniük a tornát. 1983-ban egyébként az eredeti Jules Rimet trófeát ellopták, és azóta sem került elő. 1974-től a mai napig is érvényes trófea váltotta, amelynek a neve: FIFA Világbajnoki Trófea. 18 karátos aranyból készült, alján malachit csíkokkal, 36,8 centi magas, valamint súlya 6,175 kilogramm. A trófeát az olasz Silvio Gazzaniga tervezte, két embert ábrázol akik a földet tartják a magasba.

Sir Martyn Poliakoff vegyész kutatásai alapján a trófea üreges, mert ha tömör aranyból lenne, akkor kb. 70-80 kilót nyomna a súlya, azt meg lehetetlen lenne fölemelni a győztesnek.

Egyébként az is jó tudni, hogy a nyertes nem az eredetit viszi haza, hanem egy bronzból készült replikát. Az eredetit Zürichben tartják, a FIFA múzeumban.

Érdekes foci-vb tények

• Argentína eddig két alkalommal nyerte meg a világbajnokságot (1978, 1986), és ez a hatodik döntőbeli szereplése (1930, 1990, 2014, 2022).
  • Franciaország kétszer nyert foci-vb-t (1998, 2018), és ez a negyedik döntőbeli szereplése (2006, 2022).
  • Eddig mindössze 3 gólnélküli döntőre került sor (1994, 2010, 2014).
  • Az argentin Lionel Scaloni a legfiatalabb tréner a tornán.
  • Az eddigi 21 foci-vb döntőből mindössze két alkalommal nem volt európai csapat az egyik ellenfél.
  • A legutóbbi 10 világbajnokságból 7-szer európai csapat, 3-szor pedig dél-amerikai csapat nyert.
  • A német válogatott szerepelt a legtöbbször (8 alkalom) vb-döntőn.
  • Brazília az egyetlen ország mely az összes eddigi foci-vb-n szerepelt.
  • A 2010-es Spanyolország – Hollandia finálén osztották ki a legtöbb büntető lapot: 9 sárga a hollandoknak (Johnny Heitinga dupla sárga miatt ki lett állítva), valamint 5 a spanyoloknak.

Foci-vb döntő nyereményjátékok

Annak érdekében, hogy a fenti nyereményjátékokon ne érjenek kellemetlenségek, megkérünk olvasd el a részvételi feltételeket.