Home Csapatok F csoport Horvátország

Horvátország

A horvát válogatott előbb lett önálló, mint maga Horvátország! Jugoszlávia szétesése után kezdődött a horvát foci saját élete, és 1990-es születése óta egészen sikeres időszakokat is maga mögött tudhat. Azt lehetett hinni talán, hogy Davor Sukerékre fognak sokáig csak emlékezni, mint nagy eredményt elérő generáció, de aztán jöttek Luka Modricék, és világbajnoki döntőt is játszottak!

Horvátország szereplése a korábbi világbajnokságokon

Nem volt lehetőségük túl sok vébére kijutni, de abból a kevésből kettő is igazán nagyot szólt! Először 1998-ban mutatták meg a franciaországi tornán mutatták meg a világnak, hogy számolni kell velük. A csoportban Jamaica ellen kezdtek 3:1-es győzelemmel, aztán Japán sem okozott gondot, az 1:0-s mérkőzésen Davor Suker újfent betalált. Az utolsó körben nem bírtak az argentinokkal, de a továbbjutás így is összejött. A kieséses szakaszban a románokat a gólfelelőssé váló Suker küldte haza, majd jött a legendás németek elleni összecsapás és a 3:0-s siker! Az elődöntő során vezettek is, de végül 2:1-re kikaptak a franciáktól. A bronzmeccset megnyerve, harmadik helyen zártak, Suker minden meccsen betalált, kivéve az argentinok elleni csoporttalálkozót.

Davor Suker. Fotó: photo-oxser / Shutterstock.com

A másik fontos és mindenképp említeni való viadalra pedig 2018-ban került sor, tehát a legutóbbi oroszországi vébén teljesítettek nagyon jól. Nigéria ellen a nyitókörben 2:0-ra nyertek, majd egy nehezen felejthető összecsapáson 3 gólt hintettek az argentinoknak, és az utolsó fordulóban is győzni tudtak Izland ellen 2:1-re. Jöhetett a nyolcaddöntő, és egy igazán hosszú mérkőzés, amelyen a rendes játékidőben 1:1 volt az állás a dánok ellen, majd a büntetőkig húzódott, ami a horvátoknak jobban ment. Ezt egy újabb hosszabbításos találkozó követte a negyeddöntőben, az oroszok ellen, és megint büntetőkkel maradtak életben. Az elődöntő is hosszabbításos volt, az angolok ellen végül az extra időben szerzett góljukkal érték el a finálét. Talán erejük sem maradt, ki tudja, mindenesetre egy fordulatos döntőben végül a franciák nyertek!

Hogyan jutott ki Horvátország a vb-re?

Nem volt sima kvalifikáció, köszönhetően a kitartóan küzdő orosz válogatottnak, mely végül a második helyen zárta a selejtezést, a franciák mögött. Rosszul kezdtek Modricék, egy talán váratlan vereséggel Szlovéniában, és tekintve a végső sorrendet, pontokat, akár sokba is kerülhetett volna az a bukás. Ez lehetett az ébresztő számukra, hiszen utána már veretlenek tudtak maradni végig. Ciprus jött a második körben, egy szolid 1:0-s sikerrel fordultak a harmadik fordulóra, Máltával szemben. Rijekában került sor az összecsapásra, amelyen többek között Modric is betalált, így kialakítva a 3:0-s végeredményt.

Luka Modric. Fotó: Ivica Drusany / Shutterstock.com

A csoportrivális oroszok következtek, döntetlen lett a vége Moszkvában. Győzelmi szériával feledtették, hogy nem tudták legyőzni Oroszországot, sorban így jöttek a sikerek: Szlovákia ellen idegenben, Szlovénia ellen hazai pályán és Ciprussal szemben idegenben. Kramaric és Modric gólja is kevés volt a szlovákok elleni visszavágón, így ez újabb döntetlent eredményezett, a frusztrációt aztán Máltán vezették le 7:1-es győzelem formájában. Az utolsó körben verniük kellett az oroszokat az első helyért, és ez össze is jött nekik, így kivívták a részvétel jogát!

A horvát válogatott taktikája és kulcsjátékosai

Szeretik a labdát birtokolni, nyilván nem kell spanyol szintre tenni őket, de az utóbbi években olyan erős középpályájuk volt, ami generálta ezt a fajta stílust. Ahol van egy Modric, ott nem lehet csak úgy hosszú passzokkal és villám kontrákkal áthidalni a középpályát, mert az erősség a labdajáratásban lesz. A passzok tekintetében az átívelésekkel, a pálya széthúzásával és az oldalak forgatásával érvényesülnek igazán, tehát a szélről bejátszott labdák a selejtezők alatt végig domináns szerepet töltöttek be. A megszokott neveket emelhetjük ki, Modric vagy épp Perisic, néhány társuk már visszavonult és nem igazán jött jelentős fiatal réteg.

Mislav Oršić 1 2 2 0 0 0 3 0 - 162'

Mire számíthatunk Horvátországtól a világbajnokságon?

Ez a horvát csapat rutinból és tudásból megoldja a csoportkört, de aztán hasonló menetelésre, mint négy évvel ezelőtt, már nincs meg a keretük. Az aranygeneráció egy része már nincs jelen, visszavonultak a válogatottságtól, miközben a többiek sem bírnak már olyan sok éles meccset rövid időn belül. Emlékezhetünk például Luka Modric emberfeletti teljesítményére legutóbb, amit nem biztos hogy meg tud ismételni, ráadásul tényleg hiányoznak az olyan fontos társak, mint Ivan Rakitic. Szóval a csoportkör simán meglesz, aztán ki tudja meddig jutnak, de nem hinném, hogy negyeddöntőnél tovább mehetnek.